تبلیغات
.: جامعه شناسان .::. Sociologists :. - ازدواج با رباط ها
.: جامعه شناسان .::. Sociologists :.

وبلاگ رسمی دانشجویان جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی ، ورودی 1387 ، 1388 و 1389

ازدواج با رباتها

در آینده ای نزدیك رباتها شباهت بسیار زیادی به انسانها خواهند داشت. به طوریكه خبرهایی به گوش می رسد بعضی از كمپانی ها در حال سرمایه گذاری و انجام تحقیقات برای ساخت رباتهایی هستند كه قادر به ازدواج با انسانها باشند. البته واضح است كه هیچگاه هیچ كمپانی قادر نخواهد بود رباتهایی بسازد كه جایگزین شریك زندگی انسانها شود ولی اهداف سودجویانه این شركت ها كه الویت اول آنها سود مالی است و جیب های پر پول خریداران مرفه منجر به ساخت چنین رباتهایی می شود كه احتمالاً یك برنامه به آنها می گوید حالا بگو «دوستت دارم!»

طبق پیش بینی های محققان تا سال 2050 احتمالاً در ایالت ماساچوست ایالات متحده امریكا ازدواج با رباتها قانونی اعلام شود این محققان درباره رابطه روحی ربات و انسان و ازدواج با آنها مطالعاتی انجام داده اند به این شرح:

در ابتدا این سؤال پیش می آید كه آیا ممكن است انسانی واقعاً عاشق یك ربات انسان نما شود یا حتی كار به جایی بكشد كه با او ازدواج كند؟! پاسخ محققان به این سؤال مثبت است و برای آن یك دوجین دلیل می آورند. مثلاً می گویند اگر شما بدانید فردی عاشق شماست و ظاهر خوبی هم دارد احتمال اینكه شما هم در دام عشق او بیفتید بسیار زیاد است یا می گویند رباتها را می توان به گونه ای برنامه ریزی كرد، كه وفادارترین و فداكارترین دوستان شما باشند. در این حالت جاذبه بیشتری بین شما و ربات برقرار می شود یا حتی می توان یك ربات را به گونه ای برنامه ریزی كرد كه علایق شبیه به شما داشته باشد و حتی سطح سواد او مانند شما باشد. بعضی كمپانی ها بدنبال هموار ساختن راه برای ایجاد چنین قوانینی هستند تا ازدواج با رباتها را قانونی نمایند البته انجام چنین كاری در امریكا دور از ذهن نیست؟! یكی از توجیهات آنها این است كه افراد زیادی موقعیت ازدواج پیدا نمی كنند و به این روش می توان مشكل آنها را حل كرد. یا حتی صحبت از این می شود كه برای خلاف كارانی  كه عقده های جنسی دارند با در اختیار قرار دادن یك ربات اجازه تخلیه عقده های روانی را بر روی یك ربات بدهند تا یك انسان یا حتی یك كودك بیچاره. البته روانشناسان در این مورد تردید فراوان دارند. و احتمال تشدید این اعمال را نیز رد نمی كنند.

رابطه با رباتها به عنوان شریك زندگی مشكلات بسیاری را در برخواهد داشت و مسلماً سبب سست شدن روابط زناشویی و انسانی خواهد شد. و این مشكل هم یكی دیگر از مشكلات دنیای مدرنی خواهد بود كه اخلاقیات در نظر آنها بی اهمیت و سطحی است و نتایج آن زمانی بر همگان آشكار می شود كه معضلات بسیاری بوجود آورده است.


نوشته شده در 1389/07/28 ساعت 10:09 توسط امیر محمدی نظرات |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت